ZBIRKE:
Muzej savremene umetnosti, Beograd

U kolekciji Muzeja savremene umetnosti zastupljena su retka i dragocena vizuelna ostvarenja srpskih nadrealista, dok se u Odeljenju za umetničku dokumentaciju Muzeja čuvaju nadrealistička izdanja.

Prikupljanje nadrealističkih dela za umetnički fond otpočelo je još 1961. godine, u pripremnoj fazi rada budućeg Muzeja, kada je za tadašnju Modernu galeriju (današnji Muzej savremene umetnosti) otkupljeno od Petra Popovića šest crteža Radojice Živanovića Noa. Još dva crteža istog autora nabavljena su 1967. godine od Dušana Ristića.

Većinu nadrealističkih radova u kolekciji, Muzeju je poklonio Marko Ristić (1902-1984), jedan od osnivača i vodeća ličnost grupe beogradskih nadrealista. Pripadnici ovog pokreta, zastupljeni u zbirci Muzeja su: Marko Ristić, Ševa Ristić, Aleksandar Vučo, Julijana Lula Vučo, Stevan Živadinović–Vane Bor, Dušan Matić, Oskar Davičo, Đorđe Kostić i Radojica Živanović Noe.

Muzej je 1969. godine priredio izložbu Nadrealizam – Socijalna umetnost 1929-1950, na kojoj je prvi put kod nas afirmisana eksperimentacija beogradskih nadrealista, a deo tada izloženih radova naći će se kasnije u muzejskoj kolekciji. Poklon Marka Ristića, koga je činilo dvadeset nadrealističkih crteža, kolaža i asamblaža iz epohe, čuva se u Muzeju od 1978. godine.

Drugi deo nadrealističkih radova iz Ristićeve zaostavštine poklonile su Muzeju 1991. godine njegova supruga i ćerka, Ševa i Mara Ristić. Osim vizuelne eksperimentacije srpskih nadrealista koja je predata Muzeju, drugi deo zaostavštine – biblioteka, originali rukopisa Marka Ristića, prepiska i drugo, tada je poklonjen Skupštini grada, odnosno Univerzitetskoj biblioteci u Beogradu, a potom je smešten u Biblioteku i Arhiv SANU.

Na taj način je, zajedno sa ranijim poklonom, na jednom mestu, u Muzeju savremene umetnosti, prikupljen najveći broj sačuvanih umetničkih dela i zastupljen skoro celokupan aktivitet beogradskih nadrealista. Tada su u zbirku uvršćeni crteži i kolaži Vana Bora nastali između 1927. i 1932. godine, crteži Oskara Daviča rađeni 1929. i 1930. godine, ciklus kolaža La vie mobile (1926) i ciklus crteža Dekalkomanije Marka Ristića, zajednički rad grupe nadrealista Le cadavre exquis (1930) čiji su autori Aleksandar Vučo, Lula Vučo, Marko Ristić, Ševa Ristić, Vane Bor, Andre Thirion, Katia Drenovska i Dušan Matić.

Svi ovi radovi su popisani, muzeološki obrađeni i predstavljeni na izložbi „Legat Marka Ristića, Likovna eksperimentacija grupe beogradskih nadrealista (1926-1939), Poklon Marka, Ševe i Mare Ristić“ koja je održana u Muzeju u periodu novembar 1993 – januar 1994. godine. Prateća publikacija je, osim inerpretativnih tekstova, sadržala i kompletne kataloške podatke zastupljenih dela.

Poseban deo Legata čini celina „Nadrealistički zid“ koja se prvobitno nalazila u radnom kabinetu Marka Ristića, a čini je devetnaeset radova, među kojima su i slika Maksa Ernsta (Max Ernst), dva crteža Andrea Masona (Andre Masson) i tri crteža Iva Tangija (Yves Tanguy).

U toku 2003. godine, kao poklon Jelene Jovanović, u Muzej je prispeo još jedan broj radova iz zaostavštine Marka Ristića, među kojima su dva kolaža i dva crteža čiji je autor sam Ristić, kolaži Koren sudbine (1930) Đorđa Jovanovića i Odmor u manastiru (1930) Vana Bora, crteži Đorđa Kostića i nacrt za Knjigu bez mere Marka Ristića. Naknadno je od istog darodavca dobijen i kolaž Castor (1927) Marka Ristića urađen na dopisnici, čime je zaokruženo prikupljanje vizuelnih ostvarenja srpskog nadrealizma.

MUZEJ SAVREMENE UMETNOSTI

Ušće 10, Blok 15, 11070 Novi Beograd
tel. +381 (0)11 3115 713
msub@msub.org.rs

Radno vreme:

od 10:00 do 18:00
Četvrtkom  i subotom od 12:00 do 20:00
Utorkom zatvoreno