Nikola Vučo

Srpski umetnici
Beograd 1902–1993.

1902. Rođen je kao četvrti sin Đorđa i Ifigenije (Aleksandar, Milan, Stevan) u trgovač koj porodici.

1915–1918. U toku rata školovao se u Marseju, Nici, Kanu i Pariz, zajedno sa ostalom srpskom decom koja su našla zaštitu u Francuskoj.

1919. Vratio se u Beograd i završio gimnaziju.

1920. Mihailo Vučo, polubrat, ostavio mu je fotografsku kameru.

1921–1925. Studirao je pravo, ekonomiju i sociologiju u Parizu i uzima privatne časove klavira. Upoznao je francuske nadrealiste, a posebno je bio blizak sa Filipom Supoom.

1925–1927. Po završetku studija ostao je izvesno vreme u Parizu gde nastaju njegove prve fotografije. Putovao je sa bratom Milanom u Španiju.

1928. Otvorio je advokatsku kancelariju u Beogradu.

1929. Oženio se Jelkom Nikolić koja je bila model u seriji njegovih fotografija. Dobili su kći Ljubicu.

1930. Intenzivno je sarađivao sa M. Ristićem i objavio je fotografije u almanahu Nemoguće–L`impossible: Zaustavljeno bekstvo nadstvarnosti, Zlatan presek obmane, Zid agnosticizma, Mi nemamo koga da ubeđujemo, kao i nekoliko bez naslova, mada zvanično nije bio član grupe i potpisnik manifesta.

1941–1945. Proveo je u nemačkim kaznenim logorima kao ratni vojni zarobljenik.

1947. Na novoosnovanom Ekonomskom fakultetu u Beogradu izabran je za profesora ekonomske istorije. Objavio je niz značajnih knjiga i naučnih studija iz te oblasti.

1948. U novom braku sa Zoranom Ivanić dobio je kćer Gordanu (Beku).

1988. Poklonio je Muzeju primenjene umetnosti u Beogradu kolekciju negativa snimljenih u Parizu i Beogradu između 1926. i 1930. godine.

1990. Prvi put su izlagane njegove fotografije na međunarodnoj izložbi Recontres internationales de la photographie d`Arles i u Museum moderner Kunst u Beču.

1991. Prisustvovao je svojoj prvoj izložbi fotografija u Muzeju primenjene umetnosti u Beogradu.

2002. U toku rada na izložbi Nemoguće, umetnost nadrealizma 1926–1936 u Muzeju primenjene umetnosti u Beogradu pronadjene su i njegove originalne nadrealističke fotografije iz 1929–30. godine. Po zatvaranju izložbe one su priključene kolekciji negativa, kao poklon Muzeju od gospođe Jelene Jovanović, rođake Marka Ristića.

Fotografsko delo

Fotografsko delo Nikole Vuča je nastalo u Parizu i Beogradu između 1926. i 1930. i zastupa principe nadrealističkog pokreta. U tom kratkom periodu, ozbiljna nastojanja Nikole Vuča da izgradi vrlo maglovito zamišljenu nadrealističku sliku, dali su rezultate koji se mogu porediti sa najznačajnijim ostvarenjima umetnosti nadrealizma ne samo kod nas, nego i u široko prihvaćenom opštem toku ovog avangardnog pokreta.

Nikola Vučo, iako formalno izvan jezgra ovog pokreta, svojim delom je u samoj njegovoj suštini. S obzirom na to da je pariska sredina mesto nastanka prvih njegovih dela, i da je pripadao krugu ljudi koji sarađuju i kreću se oko Bretona i Ristića, Nikola Vučo je dobro obavešten o zamislima i idejama nadrealizma, te je sasvim očekivano da u svoje fotografije tada unese nadrealistički pogled na svet. Vučo je, naime, uz Vaneta Živadinovića Bora jedini, a po vremenu izvedbe radova prvi fotograf beogradskog nadrealizma.

Nikola Vučo dolazi iz kruga fotografa amatera. Njemu je stariji polubrat Mihailo Vučo poklonio prvu fotografsku kameru kojom je ovaj počeo da otkriva prostore mehaničke slike na pariskim ulicama. Danas je teško uviditi utvrditi trenutak kada su dokumentarne vrednosti zamenjene nadrealističkim konceptom u njegovoj fotografskoj praksi, ali na početku svog nadrealističkog eksperimenta on se oslanja na sadržaje koji pripadaju poeziji ili muzici. Fotografija Krov nad prozorom nastala po istoimenoj poemi njegovog brata Aleksandra Vuča je iz 1926, pa se ta godina uzima kao donja vremenska granica kada Nikola Vučo otpočinje svoj nadrealistički eksperiment. Iz ovog perioda su i fotografije Betoven I i Betoven II.

U almanahu Nemoguće-L’imposible iz 1930.godinefotografije Nikole Vuča su dobile važno mesto, posebno u okviru najznačajnijeg teksta srpskog nadrealizma, Uzgred budi rečano, koji je propraćen i programski potvrđen isključivo fotografijama Nikole Vuča i Vana Živadinovića Bora. Tu su objevljene tri programski najznačajnije fotografije srpskog nadrealizma: Zid agnosticizma, Mi nemamo koga da ubeđujemo i Zadržano bekstvo nadstvarnosti. Ova poslednja fotografija ponovljena je na naslovnoj strani almanaha, jer je to delo prepoznato u krugu beogradskih nadrealista kao amblem i zaštitni znak čitavog pokreta. U njoj su sažete sve namere stvaralaca almanaha Nemoguće i sva programska načela nadrealizma u Srbiji u vreme njegove pune aktivnosti.

Nikola Vučo je snagom vlastite umetničke imaginacije uspeo da u fotografiju, medij koji je pogodan za mimetičko predstavljanje realnog sveta, ostvari nestvarne vizije višeslojnih smisaonih poruka. Njegove slike sna i zagonetki uspešno su prevele u fotografsko delo koncepciju kojom se u konkretnim stvarima traga za iracionalnim doživljajima. Poštujući osnovne principe fotografskog jezika, Vučo je pomoću tipično fotografskih postupaka, ne samo preveo figurativni sadržaj u sliku-zagonetku, nego je na pravi način učestvovao u rušenju tradicionalnih predstava realnosti. Pri tome je koristio postupak duple ekspozicije, kao jedan način da ostvari nadrealističko zbližavanje dveju udaljenih realnosti, u fotografijama Krov nad prozorom i Betoven. Drugi postupak u realizaciji fotografske slike, koji Vučo koristi u vreme objavljivljanja almanaha Nemoguće, je postupak drastičnog sečenja kadra usmeren ka cepanju konvencionalne predstave o realnosti. Osim ovih fotografskih postupaka Nikola Vučo se opredaljuje i za metod dvostruke slike. Upravo uz pomoć ove tehnike je došao do kapitalnog dela Zadržano bekstvo nadstvarnosti. Problem dvostruke slike Vučo je rešavao na različite načine, interpretirajući ovaj motiv i kao sliku u ogledalu i kao sliku u slici. Njegovi postupci su, dakle, čisto fotografski, lišeni bilo kakve manipulacije i intervencije na negativu.

Dok je izgledalo da jedino ulje, Priviđenje u dimu, Radojice Živanovića Noje pored malobrojnih crteža, kolaža i asamblaža čine potpuni inventar nadrealističkog likovnog umetničkog eksperimenta u Beogradu, nadrealistički pokret je i mogao biti posmatran kao fragmentarna pojava u srpskoj umetnosti između dva rata. Činilo se tada da je nadrealizam beogradske grupe, pre svega, pojava koja pripada istoriji književnosti, jer se među trinaestoricom potpisanika nadrealističkog manifesta nalazi ime samo jednog slikara-Radojice Živanovića Noje, koji se u almanahu Nemoguće javno odriče slikarstva. Međutim, posle otkrivanja obimnog i izuzetno dragocenog fotografskog dela Nikole Vuča, nadrealistički pokret dobija sasvim izmenjenu poziciju.